Iwona Wasil

Jestem certyfikowaną psychoterapeutką Gestalt. Prowadzę terapię indywidualną dorosłych i młodzieży. Prowadzę także grupy rozwoju osobistego oraz warsztaty pracy ze snem w konwencji Gestalt.

Ukończyłam szkolenie w Instytucie Terapii Gestalt w Krakowie w oparciu o standardy European Association for Gestalt Therapy a także Podyplomowe Studia Terapii i Treningu Grupowego na Uniwersytecie Warszawskim. Tytuł magistra uzyskałam na Wydziale Społecznych Nauk Stosowanych na Uniwersytecie Warszawskim,

Uważam, że każdy człowiek ma ogromny potencjał rozwojowy w postaci własnych zasobów osobistych, zdolności, talentów, doświadczeń. Nie zawsze potrafi do nich dotrzeć. Ważna jest świadomość, jakim miejscu jesteś i w jakim kierunku chcesz podążać. Świadomość siebie, swoich potrzeb, lęków i tego, co ogranicza. Ważna jest też chęć i gotowość do zmiany. Czasem trudno jest coś w życiu zmienić, a czasem najtrudniejsza jest sama decyzja o zmianie.

Pracując w konwencji Gestalt, szczególną uwagę zwracam na:

Świadomość
– tj. poszerzanie świadomości, czyli ciągłe przekraczanie samego siebie, ta praca, jest jak wewnętrzna podróż i zawsze prowadzi do jakiejś zmiany
Czas – życie to przebywanie w czasie Tu i Teraz, przeszłość już przeminęła a przyszłość jest jeszcze przed nami. Dlatego właśnie ten moment, ten czas; dzisiaj jest najważniejsze. Kiedy jesteśmy w doświadczeniu Tu i Teraz bardzo trudno jest „uciekać od samego siebie”.
Relacje – jedną z podstawowych potrzeb człowieka jest bycie w relacjach z innymi ludźmi. Jeśli te relacje są satysfakcjonujące, podstawowa potrzeba jest zaspokojona, jeśli nie jest zaspokojona, nawarstwiają się problemy a frustracje rośną. Ważne, aby dostrzec i docenić ten obszar w swoim życiu.
Uczucia – towarzyszą nam zawsze, jednak, kiedy nie są przyjemne, nie chcemy ich czuć. Wtedy oddzielamy się od nich a tym samym oddzielamy się od samych siebie. Jeśli zamykamy się na odczuwanie uczuć zamykamy się na wszystko, tak samo na lęk jak i na miłość.
Przestrzeń – tworzy Figurę i Tło. To, co ważne w tym momencie jest „na wierzchu” aktualne, zajmuje nasze myśli i działania, reszta, np. przekonania, wzorce kulturowe, marzenia i plany są w tle. Wszystko, co się w naszym życiu wydarza dotyczy konkretnego, czasu, ale też konkretnej przestrzeni a także ruchu w tej przestrzeni, dlatego właśnie jest możliwa zmiana.
Życie jest dynamiczne, codziennie jest nowy dzień, nowe Teraz, co chwilę mamy nowe myśli a kolory uczuć wciąż się zmieniają. Mamy świadomość, nad którą możemy pracować, uczucia, które możemy integrować, nie wykluczając ich i nie zamykając się na wymianę z innymi ludźmi. Tak wiele możliwości, tak wiele dróg…dlatego dobrze jest poszukać tej najlepszej dla siebie.